Historie

O tom, že lze nápoj zvaný pivo uvařit v domácích podmínkách jsem se před mnoha lety dozvěděl z jednoho televizního nejmenovaného „receptáře“, ve kterém jeden z mých předchůdců uvařil vánoční speciál v panelovém bytě. Tato informace mi zůstala uchována někde v paměti a tak, když se mi kamarádka před koncem roku 2008, mezi řečí, pochlubila absolvováním kurzu vaření piva (se získáním titulu „pomocný sládek“), neváhal jsem ani minutu a do dalšího kurzu se přihlásil.

Tím to vše začalo.

V dubnu roku 2009 jsem se „pomocným Moritzovým sládkem“ stal i já . Nastal kolotoč se sháněním informací, jak, v čem a na čem začít vařit v domácích podmínkách. Podotýkám, že jsem od samého začátku chtěl uvařit pivo klasických způsobem, tzn. ze čtyřech základních surovin (slad, chmel, voda a kvasnice). Koncentráty jsem zavrhnul.

Ale jak na to? Toť otázka.

Opět náhoda (a internet) mě přivedla k velkému propagátorovi domácího vaření (homebrewingu) v Kostelci u Holešova Petru Měrkovi. Know how „Kosteleckého hrncovaru“ mi s ochotou sobě vlastní předal, za což mu velký dík. No, a první várka „Svatokopeckého minipivovaru“ byla v červnu 2009 na světě. K překvapení mému, mé rodiny a přátel, ne úplně světlý, spodně kvašený ležák byl pitelný. Tento fakt mě nakopl a brzy následovala další várka.

Cesta od domácího vaření k oficiálnímu pivovaru nebyla jednoduchá a ani krátká. Trvala řádově 10 měsíců, ale nakonec jsme svého vytouženého cíle dosáhli.
Vzhledem k tomu, že se někteří z nás pohybují v oblasti projekční a inženýrské činnosti, tak dokumentaci pro stavební povolení, včetně všech vyjádření a následnou kolaudaci (v listopadu 2011) jsme si zajistili vlastními silami.

Poté byl už jen krůček k tomu, abychom 3.1.2012 získali povolení Celního úřadu a stali se 3 oficiálním pivovarem v Olomouci. Nyní, když jsou zrealizována a vyzkoušena všechna technologická zařízení, můžeme vařit pro všechny, kteří mají rádi poctivé, klasicky vařené pivo, ze 4 základních surovin (voda, slad, chmel a pivovarské kvasnice).